راهبرد ایران برای مقابله با تحریم نفتی از دید رسانه های عرب

ایرنا- تحلیلگران رسانه های عربی در روزهای گذشته با تمرکز بر تصمیم آمریکا برای لغو معافیت های خرید نفت ایران، به واکاوی گزینه های ایران برای مقابله با راهبردهای ضد ایرانی کاخ سفید پرداختند.

 

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، دولت آمریکا از 18 اردیبهشت سال گذشته پس از خروج از برجام و در ادامه سیاست های ضد ایرانی بر محروم کردن جمهوری اسلامی ایران از بازار نفت تمرکز کرده است.
در همین راستا، کاخ سفید دوم اردیبهشت ماه امسال در بیانیه‌ای اعلام کرد «ترامپ» رئیس ‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است معافیت خرید نفت ایران را که پیشتر به 8 کشور داده بود، تمدید نکند. اما شواهد نشان می دهد که روند تحولات، طبق پیش بینی و برنامه ریزی آمریکا پیش نمی رود و ایران گزینه های بسیاری برای مقابله با آمریکا و همپیمانان آن در اختیار دارد که به مقتضای شرایط می تواند از آنها استفاده کند.

** اقدامات و تدابیر ایران برای رویارویی با تحریم ها
روزنامه «الاخبار» لبنان نوشت: اقتصاد ایران اکنون اعتماد به نفس خود را بازیافته است و با تکیه بر توان داخلی می تواند در برابر موج جدید تحریم ها مقاومت کند. ترامپ هر اقدامی را که در توان خود داشته انجام داده و اکنون نوبت ایران است که برای خنثی سازی آثار تحریم ها بخت خود را بیازماید.
' ایرانی ها در برابر تحریم های آمریکا آرام ننشسته اند و همه ابزارها و شیوه ها را برای دور زدن تحریم ها به کار گرفته اند. به لطف این راه ها و تجربه های گسترده، ایران می تواند نفت خود را صادر و تحریم ها را دور زند. برخلاف تحریم های دوره «اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا، اکنون دیگر تحریم ها علیه ایران جنبه قانونی ندارد. بلکه این تحریم های یکجانبه خشم اروپایی ها، چین، هند و ترکیه را به دنبال داشته است و آنها خواهان خرید نفت از ایران هستند. نفت ایران دارای مشتریان ویژه خود است. ایران افزون بر مشتریان قدیمی خود مثل چین، هند و ترکیه نفت خود را به سنگاپور، مالزی و هنگ کنگ صادر کند. خیلی سخت می توان کشتی های حامل نفت ایران را ردیابی کرد.'
الاخبار افزود: افزون بر شیوه های مختلفی که ایران برای صادرات نفت خود به 15 کشور فراهم کرده، تصمیم قاطع و موضع شفاف ایران برای فروش نفت به مشتریان خود سبب ناکامی طرح های آمریکا شده است. این موضوع حتی سبب خواهد شد که ایران بیش از سهم خود هم بتواند نفت خود را صادر کند. روابط راهبردی ایران با چین، هند و ترکیه سبب شده است که ماموریت آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران با شکست روبرو شود. پالایشگاه های هند به گونه ای طراحی شده اند که تنها با نفت ایران سازگاری دارند. آرمان سیاسی چین هم سبب می شود که این کشور در برابر آمریکا قدرتنمایی کند و به واردات نفت خود از ایران ادامه دهد. طرح اخیر آمریکا برای اعمال تحریم های نفتی فراگیر علیه ایران بخشی دیگر از شکست های پی در پی آمریکا در برابر ایران است. همانطور که تصمیم های آمریکا در نشست جنجال آفرین «ورشو» و طرح «ناتو عربی» نتوانسته است ایران را به میز مذاکره برگرداند اکنون نیز رویای ترامپ عملی نخواهد شد.
روزنامه «الدیار» لبنان هم نوشت: ایران به دلیل تنوع اقتصادی و داشتن روابط تجاری با 26 کشور اروپایی، عمان و قطر می تواند در برابر تحریم ها مقاومت کند. ایران پلی برای ورود به آسیا است. این کشور با بیش از 6 کشور دارای مرز است که افغانستان یکی از مهمترین آنها است.
به نوشته صفحه عربی شبکه «الحره» آمریکا، «دانی یاتوم» رئیس سابق موساد با انتشار گزارشی در روزنامه عبری زبان «جیروز الم پست» هشدار داده است که ایران از روابط خود با مالزی برای دور زدن تحریم های آمریکا استفاده خواهد کرد.
به نوشته این رسانه آمریکا، نقش روسیه در کمک به ایران برای دور زدن تحریم ها هم پوشیده نیست و مسوولان روسی به این موضوع اعتراف کرده اند. «نیکولاس فالر» کارشناس مسائل روسیه معتقد است که طرح «نفت در مقابل کالا» برای نظام ایران بسیار سودمند است.
روزنامه «العرب» چاپ لندن نیز نوشت: شرکت ملی نفت ایران برای جذب مشتریان جدید در بخش ویژه و دور زدن تحریم ها طرح ارائه نفت خام سنگین در بورس انرژی ایران را مطرح کرده است.

** ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟
روزنامه «الدیار» لبنان نوشت: ایران از طریق 3 میلیون شیعه افغانی و مسلمانی که در نتیجه حمله آمریکا به ایران رفته اند می تواند حضور نیروهای آمریکا در افغانستان را با چالش روبرو سازد. ایران با ارمنستان هم روابط استواری دارد و میان این کشور و ایران خطوط لوله های نفتی وجود دارد. شرکت های بزرگی وجود دارد که می تواند در زمینه قاچاق نفت نقش مهمی بازی کنند. این شرکت ها دارای ناوگان هایی برای انتقال نفت به سراسر جهان هستند.
روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن هم عنوان کرد: سناریوهای عکس العمل ایران در برابر تصمیم ترامپ عبارت از بستن تنگه هرمز و جلوگیری از عبور 18 میلیون بشکه نفت عربستان، کویت، امارات و عراق از این تنگه و عقب نشینی رسمی از توافق هسته ای و از سرگیری غنی سازی اورانیوم است. همچنین این کشور می تواند با استفاده از نیروهای سپاه پاسداران و جریان هوادار خود در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین در منطقه و جهان منافع آمریکا و رژیم اسرائیل را با خطر روبرو سازد. ایران همچنین می تواند با تلاش برای بستن تنگه باب المندب در دریای سرخ دریانوردی جهانی در این تنگه را به واسطه جریان انصارالله تهدید و کشتی های آمریکا و رژیم اسرائیل را هدف قرار دهد.
روزنامه رای الیوم در گزارشی دیگر به قلم «محمد مصطفی العمرانی» نوشت: ایران و همپیمانان آن در منطقه گزینه ها و برگه برنده های کارآمدی برای رویارویی با جنجال آفرینی های آمریکا برای جلوگیری از صادرات نفت ایران دارند. ایران از گزینه نظامی استفاده نخواهد کرد مگر اینکه مجبور باشد. به یقین دیپلماسی ایران برای به شکست کشاندن این اقدام آمریکا تلاش بسیاری خواهد کرد. این کشور با همه نهادهای داخلی در این زمینه ارتباط برقرار خواهد کرد. همچنین ایران با بسیاری از شرکت های منطقه ای و جهانی در این زمینه ارتباط برقرار خواهد کرد. قطعا ایران افزون بر کشورهای اروپایی در کشورهای همسایه هم برای به شکست کشاندن تلاش های آمریکا تلاش گسترده ای خواهد کرد. این کشور با کشورهای عراق، ترکیه و پاکستان به تفاهم هایی دست یافته و قراردادهای بسیاری میان ایران و این کشورها منعقد شده است.
' وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با کشورهای وارد کننده نفت ایران و در راس آنها چین، روسیه و هند هم در این زمینه تلاش خواهد کرد. ایران با استفاده از روابط استوار خود با عراق، ترکیه، پاکستان، چین، هند و روسیه برای ادامه صادرات نفت خود حرکت خواهد کرد.'
به نوشته رای الیوم، بسیاری از ناظران معتقدند ایران در همه سطوح تحرک خواهد داشت. در عرصه نظامی این کشور می تواند با بستن تنگه هرمز مانع صادرات نفت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شود. این موضوع سبب افزایش نفت در بازارهای جهانی و در راس آن بازارهای آمریکا خواهد شد و این موضوع برای واشنگتن ناخوشایند است. ناظران معتقدند که ایران در شرایط اضطراری از این گزینه استفاده خواهد کرد. ایران آمادگی استفاده از این گزینه را دارد و می تواند پایگاه های نظامی آمریکا را در کشورهای عربی هدف قرار دهد. همچنین همپیمانان ایران در عراق، سوریه و افغانستان می توانند هزاران تن از سربازان آمریکایی را در این کشورها هدف قرار دهند. از برجسته برگه های کارآمد ایران آن است که حزب الله لبنان به عنوان هپیمان ایران می تواند با هزاران موشک تل آویو را هدف قرار دهد. هدف قرار گرفتن اسرائیل می تواند همه محاسبات آمریکا را برهم ریزد و این کشور را مجبور به بازنگری در محاسبات خود کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.