61 طرح توسعه آب و خاک در حال اجراست

 وزیر نیرو گفت: در مجموع 61 طرح به عنوان توسعه آب و خاک که شامل 42 سد و بند است در 12 استان کشور هم اکنون در حال اجراست که پس از بهره برداری برای 320 هزار نفر اشتغالزایی می کنند.

 


به گزارش آرمان آرا رضا اردکانیان روز چهارشنبه در مراسم افتتاح سدهای هیروی، شهدای ازگله، تونل نوسود و سامانه گرمسیری استان کرمانشاه که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: ما با همه کشورهای همسایه موافقتنامه هایی در رابطه با چگونه استفاده کردن از منابع آبی را داریم و براساس این موافقتنامه ها اصل همکاری ما با کشورهای همسایه مبتنی بر رعایت چهارچوب های حاکمیتی، قراردادهای 2 جانبه و اصل حسن همجواری است.
وی با بیان اینکه ما در اقلیم خشک و نیمه خشک به سر می بریم، ادامه داد: ما امروز 12 استان مرزی داریم که 25 میلیون نفر جمعیت کشور را در خود جای داده اند از این رو با وجود نرمال نبودن شرایط توزیع بارش ها، طرح های توسعه آب و خاک در این مناطق حائز اهمیت است تا بتوانیم علاوه بر تامین نیازهای شرب، نیازهای اشتغال و کنترل سیلاب را اجرا کنیم.
اردکانیان افزود: یک هزار 100 کیلومتر سامانه انتقال آب در کشور در دست اجرا قرار گرفت که تاکنون 950 کیلومتر آن اجرایی شده است.
وی عنوان کرد: این طرح ها پس از بهره برداری، آب شرب 46 شهر را تامین، برای 320 هزار نفر اشتغالزایی و 450 مگاوات برق تولید خواهند کرد.
وزیر نیرو با اشاره به حمایت های رهبری از طرح های توسعه کشور، گفت: در فاصله چهار سال اخیر هر ساله به طور متوسط 12.5 درصد پروژه ها پیشرفت داشتند.
مرحله نخست طرح بزرگ تنظیم و انتقال آب های گرمسیری با هدف مدیریت و کنترل آب‌های سطحی و جلوگیری از وقوع سیل، تأمین آب شرب کشاورزی و نیازهای ضروری مردم استان و توسعه استان‌های غرب و جنوب کشور به بهره‌برداری رسیده است.
قطعه اول این طرح مجموعه سدهای هیروی، شهدای ازگله، جامیشان و شرفشاه، تونل نوسود و سامانه گرمسیری را شامل می‌شود.
با آغاز فعالیت قطعه اول این طرح که طول آن 50 کیلومتر است، آب مورد نیاز 18 هزار و 500 هکتار از اراضی کرمانشاه تأمین می‌شود.
سد شهدای ازگله که امروز مورد بازدید رئیس جمهوری قرار گرفت، قابلیت تنظیم 30 میلیون متر مکعب آب را داراست.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت و بیش از 24 هزار کیلومتر مربع مساحت دارای 950 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ است.
سالانه بیش از چهار میلیون تن انواع محصولات از زمین های کشاورزی استان کرمانشاه برداشت می شود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.