درصد بالای بروز نابینایی در پی آسیب‌های چهارشنبه‌سوری / مهم‌ترین اقدامات اورژانسی

دکتر سید محسن رفیع‌زاده با اشاره به اینکه طی روزهای منتهی به چهارشنبه سوری امسال مراجعات حوادث چشمی ناشی از استفاده از مواد محترقه و منفجره به بیمارستان فارابی اتفاق افتاده است، گفت: خوشبختانه آسیب این تعداد آنقدر جدی نبوده است که منجر به نابینایی شود اما از امروز انتظار افزایش مراجعه بیماران را به شکلی که افزایش مراجعات تا چند روز بعد ادامه داشته باشد را داریم.

وی با بیان اینکه بیشترین آسیب‌های چشمی ناشی از مواد محترقه دست‌ساز است، اظهار کرد: این مواد محترقه دارای اجزایی نظیر سنگ و فلز هستند که قدرت انفجار آن را افزایش می‌دهد. به دنبال انفجار، مواد آن پخش شده و هم به خود فرد مصرف کننده و هم به سایرین که شاید فقط نظاره‌گر باشند، آسیب می‌زند. این مواد داغ هستند و از ناحیه پلک، ملتحمه و قرنیه به راحتی رد می‌شود و باعث آسیب شبکیه و عصب چشم و در بسیاری از موارد منجر به نابینایی می‌شود.

او درباره اقدامات اورژانسی پس از بروز حوادث چشمی، توضیح داد: به هیچ عنوان نباید چشم را دستکاری کنند و اگر نزدیک داروخانه‌ای هستند محافظ چشمی و یا شیلد محافظ تهیه کنند و روی چشم قرار دهند. همچنین شست‌وشوی چشم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و هیچ قطره و دارویی نیز نباید مصرف کنند. بیمار باید در اولین فرصت به اورژانس چشم پزشکی منتقل شود که معمولا در تهران بیمارستان فارابی، بیمارستان لبافی نژاد و بیمارستان حضرت رسول (ص) آماده پذیرش این بیماران هستند.

معاون درمان بیمارستان چشم پزشکی فارابی با تاکید بر اینکه این بیمارستان از ظهر امروز (سه شنبه ۲۳ اسفند) در حالت آماده باش خواهد بود، بیان کرد: تعداد دستگاه‌های معاینه‌ در اورژانس به دو برابر می‌رسد و پرسنل شیفت آن روز سه برابر می‌شوند؛ از طرفی بسیاری از پزشکانی هم که فارغ‌التحصیل شده و بیمارستان را ترک کرده‌اند به صورت داوطلبانه به کمک ما می‌آیند.

او در پاسخ به سوالی درباره میانگین سنی مراجعات آسیب‌های چشمی چهارشنبه سوری، گفت: متاسفانه از کودک شش ماهه که در بغل والدین خود به صورت رهگذر آسیب دیده است تا افراد مسن برای حوادث این ایام به ما مراجعه می‌کنند اما بیشتر مراجعین در میانگین سنی ۱۸ تا ۳۰ سال هستند.

رفیع‌زاده در پایان تاکید کرد: متاسفانه علی‌رغم همه توصیه‌ها هر سال شاهد موج عظیمی از این بیماران هستیم به شکلی که اتاق عمل شب چهارشنبه سوری تا ۴ بامداد فعال است و پرسنل تنها با ۳ ساعت استراحت مجددا از ۷ صبح روز بعد مشغول عمل‌ می‌شوند و معمولا روز بعد هم یک شیفت کامل همه پرسنل فعال هستند. البته علی‌رغم تمام خدماتی که ارائه می‌دهیم درصد زیادی از آسیب‌ها منجر به نابینایی می‌شود. از مردم خواهش می‌کنیم از حضور در محیط نا امن در این شب خودداری کنند.

بیشتر بخوانید:

271

Visits: 0

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *