قطار شلمچه تا بصره

قطار از شلمچه به بصره

صبح امروز با حضور مسئولان ایران و عراق عملیات ساخت ریل شلمچه به بصره آغاز شد.

به گزارش آرمان آرا صبح امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر کشور عراق عملیات ساخت ریل شلمچه به بصره به صورت رسمی آغاز شد.

این طرح قرار است در قالب ۴۰ کیلومتر در مدت ۱۸ ماه به بهره برداری برسد.

اتصال ریلی ۲ کشور ایران و عراق به یکدیگر امکان سفر ریلی ارزان و ایمن را برای زائران ایرانی به کشور عراق و زائران عراقی برای زیارت مشهد مقدس را ایجاد می کند.

همچنین کمک به افزایش معاملات تجاری میان ایران و عراق از جمله دیگر مزایای این طرح است.

معاون اول رئیس جمهور در آیین اجرای راه آهن شلمچه – بصره گفت: این خط آهن یکی از مهمترین طرح‌های مشترک و تحول ساز بین ایران و عراق و در حقیقت طرح اتصال حرمین است که خط مستقیم انتقال زائران اهل بیت (علیهم السلام) از عتبات عالیات و نجف اشرف تا آستان قدس رضوی و برعکس را فراهم می‌سازد.

محمد مخبر ادامه داد: امیدواریم با پیگیری و تلاش مسئولان دو کشور، تفاهمات فی مابین، هر چه سریع‌تر عملیاتی شود و این مسیر ارتباطی نیز در سریع‌ترین زمان ممکن به سرانجام برسد.

او همچنین گفت: ملت‌های ایران و عراق از روابط بسیار مناسب تاریخی، تمدنی و دینی برخوردارند، اما حجم تجارت کنونی دو کشور در حال حاضر در سطح مورد انتظار دو طرف نیست.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبتهایش با اشاره به اینکه در حال حاضر، حجم تجارت بین دو کشور حدود ۱۱۱ میلیون یورو در سال است گفت: در صورت رفع موانع، رسیدن به حجم ۳۰ میلیارد یورو در سال، کاملا قابل دستیابی است که در صورت فعال شدن این روند، دسترسی یکسره عراق را به کشور‌های همسایه ایران، اعم از قفقاز و آسیای میانه، تضمین می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *