تولید هزار تن کاتالیست و جاذب‌های مصرفی در پتروشیمی بوعلی سینا

 احترام پایدار با اشاره به دستاورد‌های شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در حوزه پژوهش و توسعه، گفت: با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان، هزار تن کاتالیست و جاذب‌های مصرفی برای اولین بار در ایران تولید  و در این شرکت عملیاتی شده است.

او افزود: ۷۶ تن کاتالیست ایزومریزاسیون زایلین‌ها به ارزش بیش از ۲ میلیون یورو، کاتالیست بنزین پیرولیز، کاتالیست آلکیلاسیون C ۹ آروماتیک و تولوئن، کاتالیست نفتا آرومایزینگ، جاذب Clay، نسل جدید کاتالیست هیدروتریتینگ، نسل جدید جاذب آلی و معدنی، نسل جدید کاتالیست هیدروژناسیون بنزین پیرولیز و کسب دانش فنی نسل جدید کاتالیست آروفاینینگ با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی‌سازی شده است.

 رئیس پژوهش و توسعه پتروشیمی بوعلی سینا  با اشاره به دستاورد‌های پژوهش و توسعه در حوزه تکمیل زنجیره تولید، ادامه داد: نقشه کلی زنجیره تولید محصولات پتروشیمی بوعلی سینا نیز تهیه و مجوز ساخت واحد ۳۰۰ هزار تنی استایرن منومر از بنزن از وزارت نفت دریافت شده است، همچنین مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی طرح‌های توسعه‌ای توسط شرکت‌های دانش‌بنیان باهدف تکمیل زنجیره تولید انجام شده است.

آقای  پایدار می‌گوید:  دستاورد‌های کارگروه پژوهش و توسعه این واحد پتروشیمی با تکیه بر شرکت‌های دانش بنیان، منجر به افزایش ظرفیت تولید، رفع گلوگاه‌های تولید، کاهش ساعت توقفات تولید، تکمیل و توسعه زنجیره تولید کاهش وابستگی به خارج و جلوگیری از خروج ارز کشور وافزایش سودآوری شده است.

او  ارائه دستاورد‌های پتروشیمی بوعلی سینا، با اشاره به همکاری این مجتمع با شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: باهدف تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به خارج، کار‌های متعددی در حوزه پژوهش و توسعه انجام داده‌ایم.

به گفته رئیس پژوهش و توسعه پتروشیمی بوعلی سینا؛ مطالعات طرح ساخت واحد بنزین سازی در پتروشیمی بوعلی سینا نیز انجام شده است و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.   

آقای پایدار  همچنین از داخلی‌سازی اکثر مواد شیمیایی و تجهیزات مورد استفاده در پتروشیمی بوعلی سینا خبر داد و افزود: این کار با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی انجام شده است و در این زمینه، حلال NFM به ارزش ۱۰۰ هزار یورو، نسل جدید مواد مصرفی در واحد‌های فرآیندی و برج خنک کننده، برج T-۸۰۰۱ با ارتفاع ۱۰۰ متر و ۱۲۰۰ تن، کوره‌های H-۸۰۰۱/۳، قطعات مورد استفاده در پمپ‌ها، قطعات مورد استفاده در کمپرسور‌ها و تجهیزات ابزار دقیقی داخلی‌سازی شده است.

او  بهره‌مندی از فناوری‌های جدید با اتکا به توان داخلی در پتروشیمی بوعلی سینا را یک راهبرد عنوان کرد و ادامه ددا: در این رابطه تعمیرات واحد‌ها بدون توقف تولید انجام شده که به افزایش سود شرکت به دلیل افزایش تولید حاصل از کاهش توقفات ناشی از تخلیه کاتالیست با استفاده از روش‌های جدید در تخلیه کاتالیست‌ها شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *