اراضی بلااستفاده دستگاه‌ها در اختیار پارک‌های فناوری قرار می‌گیرد/تسهیلات بلاعوض برای اجاره بها

معاون فناوری نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه تسهیلات اعطایی به شرکت‌ها برای اجاره بها بر اساس سطح شرکت‌ها خواهد بود، گفت: بر طبق قانون اراضی بلا استفاده دستگاه‌ها برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در اختیار پارک‌ها قرار می گیرد.

سجاد محمدعلی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تامین محل کار برای شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌ها و افزایش اجازه بها، گفت: ما آیین نامه کارگروه واگذاری اراضی را به پارک‌های علم و فناوری ابلاغ کردیم.

وی ادامه داد: همچنین برنامه و زیر ساخت‌های جدیدی را در قالب پردیس‌ها به پارک‌ها اضافه کردیم تا دفاتر موجود برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های فناوری کمتر نیاز به ساخت و ساز داشته باشند.

محمد علی‌نژاد خاطر نشان کرد: در آخرین سفری که داشتیم، در استان قزوین ۴ مرکز رشد را درقالب مراکز نوپا راه اندازی کردیم.

معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در کنار آن در کمیسیون شورای گسترش ۶ پردیس را تعیین کردیم تا مجوزهای آن را دریافت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در کنار تسهیلاتی که در قالب اراضی ارائه می‌دهیم در تلاشیم تا زیر ساخت‌های موجود را توسعه دهیم، خاطرنشان کرد: در این زمینه قانون جهش تولید را نیز در اختیار داریم. 

محمد علی‌نژاد یادآور شد: طبق ماده ۶ قانون جهش تولید دانش بنیان به ما اجازه داده شده است تا املاک دستگاه‌هایی که بلا استفاده هستند را در اختیار پارک‌ها به عنوان مراکزی برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان، قرار دهیم.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه اجرای این بند قانونی در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: با همکاری استان‌ها این اراضی بلا استفاده یک به یک مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در زمان مناسب گزارشی از میزان اراضی اضافه شده به پارک‌های علم و فناوری که در اختیار شرکت‌ها قرار داده شده است، ارائه خواهد شد. 

وی با بیان اینکه اراضی پارک‌های فناوری برای واگذاری به شرکت‌ها رایگان نیست و به صورت استیجاری است، یادآور شد: اجاره بهای تعیین شده برای اراضی پارک‌ها، کارشناسی شده است و ما سعی داریم در قبال قیمت‌های پیشنهادی، با شرکت‌ها راه بیاییم.

محمد علی‌نژاد تاکید کرد: رویکرد ما درباره پارک‌ها، حمایتی است نه درآمدی. اگر می‌خواستیم رویکرد درآمدی نسبت به پارک‌های فناوری داشته باشیم، قطعا درآمد این نهادها افزایش می یافت.

وی با بیان اینکه با توجه به سطح شرکت‌ها از آنها در قبال اجاره بها حمایت صورت می‌گیرد، گفت: اگر شرکتی نوپا و در مراحل اولیه باشد، تسهیلات ما به ازای کاهش میزان اجاره‌ بهایی است که از آنها اخذ می‌شود.

به گفته وی، این نوع تسهیلات بلاعوض خواهد بود.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *