پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به اتهامات جیک سالیوان

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اتهامات جیک سالیوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا گفت: اظهار نگرانی آمریکا نسبت به مقوله امنیت در منطقه در حالی که واشنگتن در حال حمایت تمام عیار از جنگ و جنایت و نسل‌کشی فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه غربی است، بیشتر به یک طنز تلخ شبیه بوده و نشانه نفاق آشکار دولت آمریکاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه امنیت در منطقه غرب آسیا مقوله‌ای یکپارچه، بسیار به هم پیوسته و مرتبط است، گفت برخلاف ادعا‌های مقامات دولت آمریکا، حضور نظامی این کشور در جغرافیای خشکی و آبی منطقه، هیچگاه امنیت ساز نبوده و دولت آمریکا با طرح‌ها و مداخلات غیرقانونی خود امنیت و منافع نامشروع رژیم صهیونیستی را به قیمت نا امن کردن کشور‌های منطقه و نقض حقوق ملت فلسطین دنبال کرده است. واضح است که سرنوشت فلسطین تنها بدست مردم آن رقم خواهد خورد. 

کنعانی افزود: مسئولیت تأمین امنیت در منطقه به عهده کشور‌های منطقه است و در صورت عدم مداخله خارجی، با همکاری جمعی کشور‌های منطقه قابل تأمین است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد، دولت آمریکا با تداوم حمایت بدون قید و شرط از رژیم آپارتاید اسرائیل و ارسال مستمر و گسترده بمب‌ها و سلاح‌های مرگبار  بِه این رژیم، مسئول اصلی جنایات جنگی جاری رژیم در غزه و کرانه غربی علیه فلسطینیان و مسئول نهایی وضعیت تنش در منطقه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یک بار دیگر تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در منطقه نیروی نیابتی نداشته و گروه‌های مقاومت در کشور‌های منطقه کاملاً مستقل و بنا بر صلاحدید و تصمیم خود در ارتباط با امنیت کشور‌های خود و یا حمایت از ملت مظلوم فلسطین عمل می‌کنند. 

کنعانی همچنین با تاکید بر احترام و پایبندی جمهوری اسلامی ایران بِه مقررات دریانوردی بین المللی و نقش موثر ایران در تأمین امنیت آب‌ها و گذرگاه‌های آبی بین‌المللی، فرافکنی مقامات امریکایی را مفید و منجر به کاهش تنش در منطقه ندانست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *