توسعه اکوسیستم نوآوری از مسیر حمایت از دارایی‌های فکری

در نشست سه‌جانبه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، سازمان جهانی مالکیت فکری و مرکز مالکیت معنوی سازمان اسناد و املاک کشور، فرصت‌های همکاری برای توسعه فناوری در مراکز دانشگاهی و پژوهشی و همچنین بهره‌برداری و تجاری‌سازی آن‌ها با اهرم دارایی‌های فکری و لزوم توجه به مساله ارزش‌گذاری دارایی‌های فکری بررسی شد.

به گزارش ایسنا، نشست سه‌جانبه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، سازمان جهانی مالکیت فکری و مرکز مالکیت معنوی سازمان اسناد و املاک کشور با حضور اندرو آنگ، رئیس دپارتمان آسیا و اقیانوسیه وایپو به میزبانی مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی و کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری برگزار شد.

در این نشست که با هدف توسعه همکاری‌های بین‌المللی و بین‌بخشی معاونت برگزار شد، مساله مالکیت فکری به عنوان پیشران اقتصاد دانش‌بنیان مطرح و فرصت‌های همکاری برای توسعه فناوری در مراکز دانشگاهی و پژوهشی و همچنین بهره‌برداری و تجاری‌سازی آن‌ها با اهرم دارایی‌های فکری و لزوم توجه به مساله ارزش‌گذاری دارایی‌های فکری بررسی شد.

شقایق‌حق‌جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست‌جمهوری ضمن خیرمقدم به مهمانان بر توجه ویژه معاونت به مقوله مدیریت دارایی‌های فکری در سیاست‌های تحولی معاونت تاکید کرد.

در ادامه، میترا امین‌لو، مدیر کانون مدیریت دارایی‌های فکری ساختار و رویکردهای جدید معاونت در این خصوص را با تمرکز بر راهبردهای بهبود فضای اقتصادی و تقنینی و توسعه اکوسیستم نوآوری مالکیت فکری، ارائه و در این مسیر بر راهبرد ترویج و ارتقای آگاهی متناسب با تنوع گروه‌های مخاطب و محتوای متناسب‌سازی شده تاکید کرد.

امین‌لو همچنین به ظرفیت‌های معاونت در توسعه مشارکت و احیای برنامه مراکز حمایت فناوری و نوآوری (TISC)، راه‌اندازی کلینیک مشاوره به شرکت‌های دانش‌بنیان با ظرفیت صادراتی، برنامه‌های آموزشی و توانمندسازی مشترک و همچنین احصای داده‌ها و همکاری و ارتقای جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری (GII) اشاره کرد.

در ادامه سیامک اسلامی، سرپرست مرکز مالکیت معنوی بر اهمیت توسعه اکوسیستم نوآوری به‌ویژه از مسیر حمایت از دارایی‌های فکری تأکید کرد و یکی از اهداف و رویکرد مهم مرکز را توسعه تعاملات بین‌الملل و زمینه‌سازی برای الحاق به معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی در حوزه مالکیت فکری برشمرد.

وی همچنین به دستاوردهای سفر هیات وایپو به ایران در حوزه فرش، زعفران و پسته با تمرکز بر علامت جمعی اشاره و از اتمام پروژه طبقه‌بندی و علامت جمعی فرش ایرانی با عنوان (COP: Carpet Of Persia) و توفیقات مطلوب در پروژه‌ برندینگ زعفران خبر داد و نقش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان را در کمک به تکمیل زنجیره ارزش محصول و توسعه بازار، کلیدی خواند.

سرپرست مرکز مالکیت معنوی بر اهمیت توسعه اکوسیستم نوآوری ادامه داد: به دلیل عدم بسته‌بندی مناسب و نقص در سیستم برندینگ این محصول، ۸۰ درصد سود خالص فروش زعفران ایران به کشورهای دیگر منتقل شده است که نیازمند توجه و سیاستگذاری و اقدامات عملیاتی است.

اندرو آنگ، رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه وایپو نیز ضمن اعلام نقش مرکز مالکیت معنوی ایران در توسعه همکاری‌های مشترک، همکاری بین بخشی و حضور بازیگران متنوع در یک شبکه ارتباطی را راه‌حل کلیدی برای چالش‌های تجاری‌سازی دانست.

وی از مراکز حمایت فناوری و نوآوری به عنوان ابزاری قوی برای توسعه و مدیریت و هدایت دارایی‌های فکری در راستای هدف اصلی که نوآوری است، یاد کرد و به تبدیل این برنامه‌ها در قالب اهداف راهبردی کلیدی معاونت به منظور بهبود روند اجرای این پروژه‌ها تاکید کرد.

رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه وایپو همچنین از تجربه خود در کمک به کشورها برای رفع چالش‌های پیش روی بهبود نوآوری در آن کشورها سخن گفت و تاکید کرد که موضوع همکاری‌ها، به دلایلی از جمله تضاد منافع موضوعی مستلزم صرف زمان و تعامل است.

در این نشست که جکی چاربانو، مشاور برندینگ و ویولتا گتو، مسئول امور حقوقی وایپو نیز حضور داشتند، بر افزایش تعامل و ارائه برنامه‌های کاربردی از جانب سازمان‌های مرتبط در ایران به سازمان جهانی مالکیت فکری تاکید کرده و این همکاری‌ها را زمینه‌ساز رشد و شکوفایی کشورها در سطح عموم جامعه دانستند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، در پایان این نشست در خصوص توسعه تعاملات بین مجموعه‌ها توافق شد تا جلسات مستمری برای برنامه‌ریزی و مکتوب کردن برنامه‌ها برای اقدامات مرتبط با مراکز حمایت از فناوری و نوآوری و هشت وبینار بیان تجربیات مدیریت دارایی‌های فکری در حیطه‌های متنوع صنعتی برگزار و همچنین برنامه مشترک آموزشی سه‌جانبه طراحی شود، تا در قالب تفاهم‌نامه مشترک سه‌جانبه در سفر دبیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری به ایران به امضای طرفین برسد.

همچنین با توجه به نقش معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در توسعه زنجیره ارزش کسب و کارها، مقرر شد این معاونت با ظرفیت خود در بخش توسعه زنجیره ارزش بازار و برندینگ، در زمینه محصولات کشاورزی نظیر پسته و زعفران نیز همکاری داشته باشد.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *