آمادگی بیمارستان‌های خوزستان در آستانه فصل بروز بیماری‌های واگیر تنفسی

ایسنا/خوزستان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به بروز بیماری‌های واگیر تنفسی گفت: با توجه به گزارش‌های ارائه شده و تصمیمات ستاد کرونا، همه بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی آماده خدمت‌رسانی به مردم استان خوزستان هستند.

دکتر پژمان بختیاری‌نیا، امروز، ۲۷ شهریور در جلسه ستاد کرونا دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که با توجه به نزدیک شدن به فصل پاییز، پایان سفرهای تابستانه و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها برگزار شد، اظهار کرد: پاییز فصل بروز بیماری‌های واگیر تنفسی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کووید ۱۹ است و به همین منظور برای هماهنگی نهایی و آمادگی حداکثری واحدهای ستادی و محیطی برای مقابله با افزایش احتمالی بیماران مبتلا به عفونت‌های تنفسی حاد و شدید، ستاد کرونا در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های ارائه شده و تصمیمات ستاد کرونا، همه بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی آماده خدمت‌رسانی به مردم استان خوزستان هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: بخش عمده‌ای از اقدامات پیشگیرانه باید توسط خود مردم و در قالب خود مراقبتی انجام شود.

بختیاری‌نیا به موارد مهم خودمراقبتی برای گروه‌های پرخطر شامل کسانی که اگر به بیماری مبتلا شوند، احتمال عوارض و مرگ و میر در آن‌ها بالاتر است، اشاره کرد و گفت: سالمندان، مادران باردار و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای قلبی عروقی و تنفسی باید در مکان‌های شلوغ و پر ازدحام از ماسک استفاده کنند. همچنین رعایت فاصله از افراد علامت‌دار مانند داشتن سرفه، تنگی نفس و آبریزش بینی برای این گروه ضروری است.

وی با اشاره به اهمیت زیاد واکسیناسیون برای گروه‌های پرخطر افزود: در صورتی که یک سال از نوبت واکسن گروه‌های پرخطر گذشته است، باید به مراکز بهداشتی مراجعه و نوبت یادآور واکسن کووید را دریافت کنند.

رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان خاطرنشان کرد: کسانی که با تشخیص پزشک و بر اساس دستورالعمل به واکسن آنفلوآنزا نیاز دارند، واکسن را از داروخانه‌ها تهیه کنند و تزریق را انجام دهند.

وی با اشاره به لزوم شست‌وشوی مکرر دست‌ها به شکل صحیح افزود: اگر فردی مبتلا به عفونت حاد تنفسی شود، حتما باید به پزشک مراجعه کند و از خود درمانی به ویژه از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها پرهیز کند. همچنین برای بهبودی و جلوگیری از سرایت بیماری به دیگران باید به میزان کافی در منزل استراحت کند.

بختیاری‌نیا گفت: رعایت آداب تنفسی توسط فرد مبتلا به عفونت حاد تنفسی از مهمترین موارد در جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران است. 

انتهای پیام 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *