صیادی ماهی و میگو

رشد ۳۲ درصدی تولید میگو در خوزستان 

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان از رشد ۳۲ درصدی تولید میگوی پرورشی در استان خبر داد.

مرتضی سوری گفت: امسال ۶۰۴ هکتار از اراضی ساحلی استان خوزستان به پرورش میگو اختصاص یافت و میزان برداشت میگو از ۶۱۱ استخر فعال با رشد ۳۲ درصدی نسبت به پارسال به یکهزار و ۷۱۸ تن رسیده است.

وی افزود: گونه میگوی مورد پرورش در استان، گونه وانامی است و میانگین وزن انفرادی میگوی صید شده با کیفیت بالا و مطابق استاندارد‌های جهانی نسبت به پارسال ۴۱ درصد و متوسط میزان تولید در هر هکتار  ۳۵ درصد رشد داشته است.

سوری به اراضی مستعد ساحلی و وجود ظرفیت آب‌های نامتعارف برای ایجاد مجتمع‌ها و مزارع پرورش میگو و همچنین اهمیت توسعه صنعت تکثیر و پرورش میگو در استان خوزستان با ورود بخش خصوصی به این عرصه اشاره کرد و ادامه داد: تکثیر و پرورش میگوی آب شور یکی از ظرفیت‌ها و زمینه‌های اصلی سرمایه گذاری و برنامه‌های توسعه‌ای آبزی پروری استان است.

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان اضافه کرد: باهدف رونق، رشد و شکوفایی پایدار صنعت پرورش میگوی استان، به منظور افزایش تولید، اشتغالزایی، ایجاد امنیت غذایی، ارز آوری و دستیابی به تولید بیش از ۵ هزار تن میگوی پرورشی در افق ۱۴۰۴ حمایت و اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، اصلاح و تکمیل زیرساخت‌های مجتمع‌های پرورش میگوی استان به جد پیگیری می‌شود.

وی با تاکید بر سلامت و کیفیت بالای میگوی تولیدی در خوزستان، مقصد اصلی صادرات آبزیان را عمدتاً کشور‌های جنوب شرق آسیا، کشور‌های عربی و نیز کشور‌های اروپایی عنوان کرد و گفت: بخشی از محصولات تولیدی نیز به تدریج در بازار‌های داخلی توزیع و به مصرف می‌رسد.

سوری از جمله کار‌های موثر مدیریتی صورت گرفته در دوره پرورشی میگوی امسال را ذخیره سازی ۸۳ میلیون قطعه پست لارو و بچه میگو نرسری شده در مزارع پرورشی، رعایت توصیه‌های کارشناسی، بهبود مدیریت آب و غذادهی و همچنین رعایت شیوه نامه‌ها و اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای از سوی بهره برداران و پرورش دهندگان میگو در طول دوره پرورش مطرح کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *